logomoddok.jpg(3 kb)
   ldflogo.jpg(5 kb)
   české stránky věnované populárnímu francouskému herci a komikovi


František Filipovský
(*23.9 1907 +26.10 1993)Je všeobecně známo, že český dabing je na velmi vysoké úrovni. Ale dabing Františka Filipovského bylo jistě mnohem více.

f03.jpg(19 kb) Popularita Fildova dabignu, jak se důvěrně v Národním divadle přezdívalo Františku Filipovskému, byla veliká. Tak veliká, že mu to jedni samozřejmě záviděli, jiní přáli... a nejvíc jej pokoušeli (samozřejmě v dobrém) členové tzv. Klubu dobráků - což byl spolek největších recesitů a šibalů v Národním divadle. Však na tento klub vzpomíná Bohumil Bezouška ve svých knihách Tajnostech zákulisí, Adaptace není legrace a dalších. V jedné z nich se také zmiňuje o údajném dopisu Louis de Funese Františku Filipovskému. František Filipovský prý na to vzpomínal takto:Když jsem oslavoval pětašedesáté narozeniny, dostal jsem nesmírně milý blahopřejný dopis. Přišel mi do Národního divadla a byl odeslán z Paříže. Dopis z Francie, a pane, od někoho! - "Drahý kolego! Přijměte nejsrdečnější blahopřání k Vašim narozeninám. Dosáhnout takového věku, to je nádherné! Jste můj herec, bavím se znamenitým způsobem, jímž mne napodobujete. S projevem hlubokých citů Váš Louis de Funes." - Dodnes nevím, kdo ten dopis opravdu hodil do poštovní schránky, ale byla to pro mne ta nejhezčí gratulace.

Tehdy prý to byl vtip neznámého člena Klubu dobráků. Dnes se však všeobecně hovoří o tom, že Louis de Funes si skutečně nechal jednou promítnout ukázky toho, jak je v zahraničí dabován a skutečně prý ocenil mistrovství Františka Filipovského jako nejlepší. f04.jpg(23 kb)
A skutečně mu prý pak napsal poděkování. Zda-li tomu tak doopravdy bylo vám může potvrdit dnes jeho dcera Pavlína Filipovská - a snad může onen děkovný dopis i ukázat... Ať tak či onak - dabérské mistrovství Františka Filipovského zastínilo na čas i jeho divadelní (např. Harpagon v Lakomci), filmové a rozhlasové role (legendární je zejména čtení knížky Karla Poláčka Bylo nás pět). A toto mistrovství došlo zaslouženého ocenění ve formě ceny Františka Filipovského, každoročně udělované nejlepšímu českému dabérovi roku.

Takže: pokud se oba pánové setkali rovněž na nebesích, mohli si vzájemně poděkovat: Funes za mistrovský dabing a Filipovský za tu nádhernou hereckou příležitost, díky které cena za nejlepší český dabing roku nese Filipovského jméno.

f06.jpg(23 kb) f08.jpg(24 kb)


dále dabovali...
  Jaroslav Dufek
  Jiří Cízler
  Jiří Lábus
  Jiří Krampol